Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

Πλανητάρχης ο Ολυμπιακός, 86-69 την Πινιέιρος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε για δεύτερη φορά της Πινιέιρος Σκάι, με 86-69 στην Βραζιλία και κατέκτησε το Intercontinental Cup 2013.

Η Πινιέιρος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0, ωστόσο ο Ολυμπιακός, με τους Σπανούλη και Πρίντεζη απάντησε με ένα δικό του 8-0 και πήρε το προβάδισμα, με 8-4.

Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +1 (22-21).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 6-2 το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με πέντε (28-23) στο 13', αλλά το συγκρότημα του Μορτάρι απάντησε με σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 30-30.

Η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Πέτγουεϊ, Ντάνστον και Σίμονς και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (40-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, κυριάρχησαν στις δύο άκρες του παρκέ και καθάρισαν την υπόθεση νίκη, Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (64-48), με τον Σμιθ να μειώνει για την Πινιέιρος σε 50-64 στο 30'.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού και έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +23 (73-50).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε με το τελικό 86-69, κατακτώντας με δύο νίκες το Διηπειρωτικό Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 18-12, 24-17, 22-19.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8, Σπανούλης 6, Αγραβάνης 5, Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 4, Πέτγουεϊ 9, Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Σίμονς 8, Πρίντεζης 16, Μπέγκιτς 8, Μάντζαρης 10.