Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Το ντέρμπι κρίθηκε στις... λεπτομέρειες

Ένα έντονο μπασκετικό απόγευμα έζησε η Ναύπακτος στο κλειστό του Παπαχαραλαμπείου το Σάββατο 19 Οκτωβρίου. Στο τοπικό ντέρμπι μεταξύ του τυπικά γηπεδούχου Παπαχαραλάμπειου ΑΣ  και της Ομόνοιας για το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, έγινε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς στο οποίο τελικά επικράτησε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΣ με 60-59, με εύστοχη βολή στα τελευταία 3”.
Το παιχνίδι συνολικά ήταν ένα ντέρμπυ με όλες τις συγκινήσεις που μπορεί να προσφέρει αυτό, καθώς είχε παλμό στην κερκίδα, ανατροπές στο σκόρ, τεχνικές ποινές, έντονη αγωνιστική διάθεση και τεντωμένα νεύρα από τους παίκτες και των δύο ομάδων που ήθελαν πολύ τη νίκη και κατά διαστήματα παίξαν όμορφο μπάσκετ. Ωστόσο έγινε μέσα σε εξαιρετικά αθλητικά πλαίσια και φιλικό κλίμα που επικράτησε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τόσο στην εξέδρα όπου οι φίλαθλοι των δύο συλλόγων δίπλα-δίπλα παρότρυναν τους αθλητές τους, όσο και στο γήπεδο όπου οι παίκτες και το τεχνικό team φύγαν αγκαλιασμένοι με το πέρας του παιχνιδιού. Στα μελανά σημεία του αγώνα μπορεί να καταγραφεί ο τραυματισμός του Βασίλη Κόκλα, που αποχώρησε στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου με σοβαρό διάστρεμμα, αφήνοντας ένα σημαντικό κενό από ψηλά κορμιά στη ρακέτα της Ομόνοιας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ομόνοια Ναυπάκτου στο πρώτο δεκάλεπτο “ξέχασε” να μπει στο γήπεδο, αφού ξεκίνησε νωθρά σε άμυνα και με κακές επιλογές στην επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στα “τρομερά μωρά” του Γιώργου Σταθάτου να τρέξουν στο γήπεδο και να πάρουν κεφάλι νωρίς στο σκόρ. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 24-13, αλλά στο δεύτερο οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μετά το 30-15 άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Παρουσίασαν πιο ορθολογική επιθετική λειτουργία και στηριζόμενοι στην άμυνα ζώνης μπλόκαραν επιθετικά την αντίπαλη ομάδα. Έτσι το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 35-26, με την υπόσχεση έντονων συγκινήσεων για το δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Πράγματι στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε ολική ανατροπή, αφού η Ομόνοια συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο ισοφάρησε το παιχνίδι (35-35) και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά περίπου στο 25'. Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού πηγαίνοντας πόντο πόντο, ενώ ακόμη και όταν η Ομόνοια πέρασε μπροστά με 5, ο ΠΑΣ αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικά τρίποντα πήρε πάλι κεφάλι στο σκόρ. Ενώ οι δυό ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοπορία, το παιχνίδι έφτασε να είναι σε απόλυτη ισορροπία στο τελευταίο λεπτό (59-59). Εκεί οι παίκτες του Κώστα Παπούλια είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, με βολές 20” πριν το τέλος, οι οποίες ωστόσο πήγαν χαμένες. Δεν έκανε το ίδιο όμως και ο ΠΑΣ, ο οποίος με εύστοχη βολή 3” πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης, πήρε το προβάδισμα και τελικά το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.
Σημαντική ήταν η παρουσία του κόσμου στο κλειστό της Ναυπάκτου, που έδωσε την ατμόσφαιρα του ντέρμπυ, ενώ δεν έλειψαν και οι επίσημοι όπως ο πρώην δήμαρχος Ναυπάκτου κ.Νταουσάνης, που είναι και ένας από τους κεντρικούς χορηγούς της Ομόνοιας για τη φετινή σεζόν
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 11-13, 8-19, 17-14

Ομόνοια Ναυπάκτου (Κώστας Παπούλιας): Κουτσογιάννης 22(2), Βλαχογιάννης 22(2), Κωστογιάννης 7, Κόκλας 3(1), Ιωάννου 3, Μπίμπας 2, Παντελίδης, Κουγιουμτζής, Νικολάου
Παπαχαραλάμπειος ΑΣ (Γώργος Σταθάτος): Γκρέκας 15(4), Φρέγκου13(2), Θεοδώρου 7, Αδαμόπουλος 6, Αμπλάς 5, Δούρος 5, Μαυρέλης 4, Σταθάτος 3, Τσιφτιλής 2