Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Έτσι κέρδισε στις... Παπαδάτες

Παίζοντας πειθαρχημένα και βγάζοντας στο γήπεδο ότι μαθαίνουν,  οι μικροί της Ακαδημίας πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα των Παπαδατών με 2-1 αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.

Στο παιχνίδι η ομάδα των μικρών μπήκε όχι τόσο δυνατά όσο θα έπρεπε, αλλά όσο περναγε ο χρόνος άρχισε να  βρίσκει τα πατήματα της ,σε ένα γήπεδο με χόρτο μεν αλλά σε άσχημη κατάσταση,  πράγμα που έκανε τις κινήσεις τους δύσκολες .

Έστω και έτσι οι ποδοσφαιριστές της νεανικής Ακαδημίας άρχισαν να δημιουργούν και στο 27 λεπτό ο νεαρός Σταύρου υιός  του προπονητή της ομάδος , ύστερα από εναλλαγή της μπάλας στο κόρνερ με τον Τσούνη επιχειρεί να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα με δυνατό αριστερό σουτ , όμως η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ.  Ύστερα από τρία λεπτά σε παράλληλη μπαλιά από αριστερά ο αποδέκτης Σιαμάς  με πλασέ δίνει το προβάδισμα στην Ακαδημία 1-0.  Όμως μια αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 37 λεπτό και μετά από σέντρα και σύγχυση έρχεται η ισοφάριση με την μπάλα να βρίσκει στους αμυντικούς και ο τερματοφύλακας Φούκας δεν μπόρεσε να την συγκρατήσει.

Στην επανάληψη οι νεαροί παίκτες κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του  αγώνα και άρχισαν μια αντεπίθεση διαρκείας, και ενώ είχαν κλασικές ευκαιρίες με τον Καραγεωργόπουλο σε δυο τρεις φάσεις, ο τερματοφύλακας Φούκας αντέδρασε σωστά σε κόντρα των γηπεδούχων, για να δώσει την λύση ο Σκαλιώτης στο 84 λεπτό με κεφαλιά γράφοντας το τελικό 1-2.  Στις καθυστερήσεις ο Χαντζάρας βρέθηκε σε θέση πλάγια και την τελευταία στιγμή δεν σιγούρεψε την  πάσα στον αμαρκάριστο Αντύπα για το 1-3 και το παιχνίδι έληξε έτσι.

Δημητρόπουλος, Σιαμάς, Αντύπας, Μπίτσιος, διακρίθηκαν.

Αγωνίστηκαν οι ..Φούκας, Δημητρόπουλος, Μπίτσιος, Μπούζας, Πελέκης, Σιαμάς, Τσούνης (46 Καραγεωργόπουλος),Αντύπας, Χαντζάρας, Σκαλιώτης(90 Καλφούντζος), Σταύρου(72 Γιαννόπουλος) .