Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

Αγχωτική νίκη για την Ομόνοια

Φωτό αρχείου
Μια αγχωτική νίκη πέτυχε η Ομόνοια το απόγευμα του Σαββάτου 8 Φεβρουαρίου στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο. Με αντίπαλο τον Πήγασο από το Αγρίνιο, χρειάστηκε να πατήσει γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και να επιστρατεύσει την εμπειρία των παικτών του στο τελευταίο, ώστε να μην χύσει την καρδάρα με το γάλα και να φτάσει στη νίκη με 63-51.
Στο παιχνίδι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν και συνέχισαν με παρόμοιο τρόπο. Οι άμυνες ήταν χαλαρές, οι αντίπαλοι σκόραραν με σχετική ευχέρεια και παρ’ότι έφτασε ο Πήγασος να προηγείται με 3 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (16-19) η Ομόνοια με buzzer beater έφερε στα ίσα το παιχνίδι (19-19). Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ημίχρονο να τις βρίσκει στο 34-34. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τη ροή του παιχνιδιού, καθώς η Ομόνοια αποφάσισε να κάνει τα στοιχειώδη στην άμυνα, να μαζέψει κάπως τα πράγματα στον τομέα του αμυντικού ριμπάουντ και διατηρώντας την παραγωγικότητά της στην επίθεση να τρέξει ένα επιμέρους 17-5 και να φέρει το σκόρ στο 51-39 στο 30′. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο Πήγασος αντέδρασε, μείωσε από το -14 που είχε φτάσει στο -7 περίπου στο 35′, η αστοχία του όμως ακόμη και σε κάποια φαινομενικά εύκολα καλάθια δεν του επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο. Οι Ναυπάκτιοι επιστρέφοντας στην καλή αμυντική λειτουργία και “κατεβάζοντας” πλέον όλα τα αμυντικά ριμπάουντ, δεν άφησαν τους Αγρινιώτες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους στον αγώνα, μέχρι το τελικό 63-51.
Επόμενο παιχνίδι είναι με τον Α.Λ.Φ.Α. ’93 στο κλειστό του Αγρινίου το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου στις 18.00.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 15-15, 17-05, 12-12
ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ: Κουτσογιάννης 26(2), Βλαχογιάννης 10(1), Κωνσταντίνου 10, Χωραφάς 9(1), Μπίμπας 5, Παντελίδης 3(1), Κουγιουμτζής, Νικολάου, Νασιόπουλος, Παρασκευόπουλος.