Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

Οι γυναίκες πήραν.... ρεβάνς

Μεγάλη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας με αντίπαλο την Γαλήνη Πάτρας στη Ναύπακτο με 3-1 παίρνοντας τη ρεβάνς για την άσχημη ήττα που είχε κάνει στον πρώτο γύρο στην Πάτρα.
Με περίσσιο πάθος και διάθεση οι κοπέλες του Γιώργος Μητρόπουλου πήραν διαφορά στο πρώτο σετ με τα σερβίς της Μοσχούλας Πατακοπούλου, δυσκόλεψαν τις αντίπαλες με καλό μπλοκ και πήραν το πρώτο σετ με 25-16. Η καλή τους απόδοση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση, κυρίως με της Πατακοπούλο Μοσχ. και Σχίζα αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να εξαντλήσει τις αλλαγές του αναζητώντας λύσεις. Η γαλήνη κατάφερε να μειώσει σε 22-20 όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να κλέψει και το σετ που τελικά το έχασε με 25-20.
Ολική καθίζηση για την Ομόνοια στο τρίτο σετ. Τα πάρα πολλά λάθη την έφεραν από νωρίς πίσω στο σκορ με τη διαφορά να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο ως το τελικό 15-25 όταν και τα σετ έγιναν 2-1. Γρήγορα οι γηπεδούχες ανέκαμψαν. Η Μοσχούλα Πατακοπούλου ξεκίνησε με επτά πόντους από το σερβίς, η Πολυδώρου συνέχισε με άλλους τέσσερις και το υπόλοιπο παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το σετ πήγε στην Ομόνοια με 25-16 με τη λήξη του αγώνα να βρίσκει όλες τις παίκτριες της Ομόνοιας ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου.
Ξεχώρισαν επιθετικά αλλά και στο σερβίς οι Πατακοπούλου Μοσχ. και Σχίζα. Πολύ σταθερή, δίνοντας ρυθμό στην ομάδα της η Καλπύρη. Το καλύτερό της παιχνίδι ως τώρα έκανε η πασαδόρος Κατσούδα. Καλή ήταν και η αμυντική λειτουργία της ομάδας όπως και το μπλοκ με την τριάδα των κεντρικών, Ράμμου-Πολυδώρου-Μαστρογεωργίου να δυσκολεύουν τον αντίπαλο.
Αυτό το Σαββατοκύριακο οι γυναικεία ομάδα έχει ρεπό. Επόμενος αντίπαλος την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου ο Πυργέας εντός έδρας.
Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Πατακοπούλου Μοσχ., Κατσούδα, Πολυδώρου, Σχίζα, Μαστρογεωργίου, Ράμμου, Γουγουσάκη, Νάκη, Πατακοπούλου Μαρ., Θεοφάνη, Καλπύρη.
ΑΟ Γαλήνη Πάτρας (Νίκος Κορδός): Κορδού, Φωτεινάκη, Τριανταφυλλοπούλου, Λαζαρίδη, Γιαννακοπούλου, Χαριτάτου, Παπανικολοπούλου, Μπούλη, Κάππου, Αντερριώττη, Δριβέλου, Κυριακού.